System gaszenia iskier

Zapewniamy projekt, dostawę oraz uruchomienie systemu gaszenia iskier oraz innych rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego w przemyśle. System gaszenia iskier zabudowywany jest na kanałach służących do transportu palnych cząstek w strumieniu powietrza. Najczęściej są to kanały dochodzące do takich urządzeń jak filtry odpylające, silosy, suszarnie oraz specjalistyczne maszyny jak choćby do rozdrabniania włókien. Zadaniem systemu gaszenia iskier jest wykrycie gorących, żarzących się cząstek, które mogą stanowić przyczynę pożaru lub wybuchu we wnętrzu instalacji. Wspomniane cząstki są neutralizowane poprzez utworzenie w kanale krótkotrwałej bariery wodnej.

PROtrt
ROBERT WALEŃ - jestem do Twojej dyspozycji
+48 78* *** ***   - pokaż numer
 r.wal***@***  - pokaż email

Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
Nie odbieram? Kliknij!
Prawdopodobnie w tym momencie jestem na spotkaniu lub w trasie. Proszę wyślij SMS lub e-mail - na pewno odpowiem,
lub zostaw swój numer, abym mógł oddzwonić

ZAKRES PRAC – system wykrywania i gaszenia iskier

Chcemy być dla Ciebie partnerem, który nie tylko dostarczy system, ale przede wszystkim doradzi najlepsze rozwiązanie, a następnie zrealizuje zadanie kompleksowo, tj. od koncepcji, przez projekt po dostawę i montaż.

Nasze działania krok po kroku

 • przeanalizujemy zasadność zastosowania systemu (ew. zaproponujemy inne, bardziej optymalne rozwiązanie)
 • opracujemy koncepcję, z którą będziesz mógł się zapoznać i zaakceptować
 • przygotujemy niezbędne projekty
 • dostarczymy i zamontujemy komponenty oraz system sterowania
 • zintegrujemy systemu gaszenia iskier z istniejącymi systemami bezpieczeństwa i automatyki
 • w razie potrzeby wykonamy wizualizację systemu

SYSTEM WYKRYWANIA I GASZENIA ISKIER – zasada działania

Czujniki oraz dysze wodne systemu montuje się na kanałach, którymi transportowane są palne cząstki w rożnej formie. Mogą to być pyły, wióry, strzępki itp. W chwili gdy do kanału przedostaną się iskry lub gorące cząstki system wykryje je, a następnie wytworzy krótkotrwałą barierę wodną.

Czas “życia” bariery zależy od ilości wykrytych iskier. Po wykryciu od 1 do 3 iskier centrala uaktywni proces gaszenia na 5 sekund. Gdy iskier będzie 4 i więcej, czas gaszenia zostanie wydłużony do 15 sekund. W zależności od ustaleń, wraz z aktywacją systemu może być uruchamiana sygnalizacja świetlno-dźwiękowa. Centrala sterująca systemem detekcji i gaszenia iskier może wyłączyć zagrożone urządzenie z ruchu i/lub przesłać informację o aktywacji systemu w dowolne miejsce zakładu.

Stosowane przez nas czujniki posiadają dużą siłę przenikania promieniowania podczerwonego, przez co z powodzeniem mogą być stosowane na kanałach, w których występuje duże zapylenie. Ponadto dzięki szerokiemu kontowi widzenia, możliwe jest stosowanie tylko jednego czujnika na kanał (w przypadku innych systemów konieczne jest stosowanie dwóch przeciwlegle ustawionych czujników).

System w wielu przypadkach może być wpięty w istniejącą instalację tryskaczową lub hydrantową. Pozwala to wyeliminować instalację hydroforową, co obniży koszt inwestycji.

SYSTEM WYKRYWANIA I GASZENIA ISKIER – elementy układu

 • wysokoczułe optyczno-elektroniczne czujki iskier,
 • szafa sterownicza,
 • automatyczne zespoły gaśnicze,
 • zestaw podnoszący ciśnienie wody (o ile nie jest możliwe wpięcie w instalację tryskaczową lub hydrantową).

SYSTEM WYKRYWANIA I GASZENIA ISKIER – zastosowanie

System wykrywania i gaszenia iskier stosuje się do ochrony urządzeń i aparatów przed pożarem lub wybuchem. System ma za zadanie wykryć i schłodzić iskry oraz gorące cząstki zaciągnięte do pyłoprzewodów, zanim te dostaną się do urządzenia lub aparatu. Odbywa się to poprzez utworzenie w kanale krótkotrwałej bariery wodnej.

Poniżej prezentujemy najczęstsze miejsca zastosowania systemów wykrywania i gaszenia iskier: 

 • instalacje odpylania, suszenia i magazynowania
 • zakłady przemysłu drzewnego
 • tekstylnego
 • spożywczego
 • chemicznego

INNE ZABEZPIECZENIA PPOŻ. – sprawdź pełną ofertę

Realizacja inwestycji, gdy poszczególne jej elementy dostarczane są przez rożne firmy nie jest łatwa. Musisz wtedy zgrać kilka ekip oraz upewnić się, że wdrożone elementy systemu ppoż. będą ze sobą współpracować. Może to prowadzić do problemów, przez które inwestycja opóźni się, jej koszty wzrosną, a w najgorszym przypadku system przeciwpożarowy będzie nieskuteczny. Rozumiemy te problemy, dlatego chcąc ich uniknąć staramy się, aby nasze działania obejmowały maksymalnie szeroki zakres prac. W ten sposób mamy nadzór nad całością zadania, a Ty zyskujesz jednego partnera do rozmów. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych obszarów naszego działania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego:

 1. System detekcji i sygnalizacji pożaru (SAP, SSP)
 2. Systemy wentylacji i oddymiania
 3. Stałe urządzenia gaśnicze
 4. Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne
 5. CCTV – System monitoringu wizyjnego
 6. SSWiN – Systemy sygnalizacji włamania i napadu
 7. DSO – Dźwiękowe systemy ostrzegawcze
 8. Systemy kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy